Ponieważ placki ziemniaczane są nieco czasochłonne, polecamy zrobić od razu większą ilość i zaprosić na obiad (lub kolację) dziewczynę lub chłopaka ;) Można wtedy podzielić się obowiązkami, np. jedno trze ziemniaki, drugie smaży … Ten wariant placków jest naprawdę wykwintny i smakowity, ze względu na oliwki, w zasadzie smakuje prawie jak hiszpańska tortilla (w końcu składniki są takie same, tylko sposób przygotowania trochę inny). Jeśli zrobimy placki z młodych ziemniaków, to efekt będzie naprawdę piorunujący!
Ziemniaki ucieramy na tarce o grubych oczkach. Do masy wbijamy 2 jajka, wsypujemy dwie czubate łyżki pełnoziarnistej mąki, dodajemy posiekanej cebuli i oliwki pokrojone w plasterki. Dodajemy łyżeczkę soli, trochę pieprzu. Całość dobrze mieszamy i smażymy. Powinno wyjść 6 placków na osobę.
To naprawdę ekspresowe, pyszne danie. Na obiad lub na kolację.
Makaron gotujemy wg przepisu na opakowaniu ;) w tym samym czasie na patelni, na odrobinie oliwy z oliwek podsmażamy pokrojony (grubo!) szpinak z serem gorgonzola i pieczarkami. Gdy ser się rozpuści, powstanie pyszny sos! Dosmaczamy trochę świeżo zmielonym pieprzem i – jeśli istnieje taka potrzeba – dodajemy jeszcze odrobinę soli (ser jest już słony).
Jest to danie typu warzywa z patelni (duszone!). Zestawienie jest proste, ale genialne.
Kalafior myjemy, dzielimy na niewielkie różyczki. Ziemniaki obieramy, kroimy w plastry (nie za cienkie, nie za grube). Pomidory również kroimy w plastry (francuskie pieski mogą je przedtem sparzyć wrzątkiem i obrać ze skórki ;) ). Wszystko wrzucamy na rozgrzany olej, podsmażamy chwilę mieszając. Następnie dodajemy trochę wody, sól i pieprz, i dusimy pod przykryciem do miękkości. Ziemniaki potrzebują ok 25 minut. Na koniec dodajemy 2-3 łyżki jogurtu i całość mieszamy.
Jarmuż jest w Polsce zdecydowanie za mało znany! W Niemczech jest hitem od wielu lat.
Jest to warzywo dostępne głównie w ziemie (najlepszy jest, gdy ścina się go po pierwszych przymrozkach). Oprócz walorów smakowych, ma niezliczoną ilość właściwości.
Jarmuż bardzo dokładnie myjemy, odcinamy grube części łodyg, resztę kroimy na paski. Siekamy cebulę, pieczarki kroimy w plastry. Całość podsmażamy krótko na patelni, a potem dolewamy trochę wody, dodajemy sól, pieprz, sok z cytryny i masło i dusimy na średnim ogniu do miękkości, czyli ok. pół godziny. Możemy go podawać z kaszą jaglaną lub smażonym tofu. Pycha!